TÜRK SİNEMASINDA DEĞERİ AZ BİLİNEN 6 FİLM

0

Yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip olan Türk sineması, birbirinden değerli eserler verdi. Ancak bazıları ne yazık ki hak ettiği değeri bulamıyor. Televizyonlarda pek sık rastlamadığımız ve adını da az duyduğumuz 6 filmi derledik…

1. Ah Güzel İstanbul

1960’lı yılların İstanbul’unda geçen Ah Güzel İstanbul’unbaş rollerini Sadri Alışık ve Ayla Algan paylaşıyor.

1966’da vizyona giren filmde, kültürümüzdeki yozlaşma, İstanbul’a “şarkıcı” olmak için kaçan bir kızın yaşadığı dramatik olayların eşliğinde anlatılıyor.

Özellikle Beylerbeyi ve Eminönü‘nde görülmeye değer manzaralar bulunan filmde, Sadri Alışık belki de sinema kariyerinde kendine en çok yakışan rollerden birini canlandırıyor. İstanbul’un eski beyefendilerinden biri olan ve zengin ailesinden kalan mal varlığını sağa sola savurduktan sonra beş parasız kalıp fotoğrafçılık yapmak zorunda kalan Haşmet, küçük şehirden kaçarak şarkıcı olmak için gelen Ayşe’ye sahip çıkar.

Müzikleri, eski İstanbul’dan manzaraları ve replikleriyle seyrine doyum olmayan bir film…

2. Reis Bey

Necip Fazıl Kısakürek‘in aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan Reis Bey, hayatında asla tavize yer olmayan ve katı kurallarının peşinden giden bir hakimin hikayesini anlatıyor.

Haksız yere idama gönderdiği gençten dolayı hayatı bir anda değişen Reis Bey’i usta oyuncu Haluk Kurtoğlu canlandırıyor. Sinemamızdaki en karizmatik seslerden biri olan Kurtoğlu’nun canlandırdığı Reis Bey karakteri, özellikle ‘merhamet’ sahnesiyle hafızalarda yerin bir yer edindi.

Necip Fazıl Kısakürek’in kaleminden çıkan diyaloglarla birlikte insanı içine çeken bir yapım olan Reis Bey, toplumsal hayatı derin bir şekilde sorguluyor.

3. Bir Adam Yaratmak

Yine Necip Fazıl Kısakürek ile devam edelim… İnternette kısa bir araştırma yaptığınızda ortak yorumun, “Ahmet Mekin gösterisi” olduğu Bir Adam Yaratmak filmi, sorularıyla zihnimizde yeni bir ufuk açıyor.

Ülkenin en önemli edebiyatçılarından biri olan Hüsrev’in yeni eseri “Ölüm Korkusu” adlı oyunu oldukça beğenilmektedir. Ama bu eser beğenilmekle kalmaz, kamuoyunun oldukça yakından ilgilendiği bazı soruları gündeme taşır.

Bu baskılardan sıkılan Hüsrev ile oyunu arasında ilginç bir bağ oluşur.

Süleyman Turan‘ın Ahmet Mekin‘e başarıyla eşlik ettiği film, sinemamızın en önemli yapımlarından ve ne yazık ki en az bilinen filmlerinden biri.

4. Otobüs Yolcuları

200’ü aşkın filmde rol alan Türkan Şoray ve Türk sinemasının unutulmaz artistlerinden Ayhan Işık‘ın baş rollerini paylaştığı Otobüs Yolcuları için, “Kentsel dönüşüm hakkında yapılan ilk filmlerden biri” diyebiliriz.

Bazı müteahhitlerin halkı dolandırmasını konu alan film, toplumsal konularla oldukça yakından ilgilenmesi açısından önemli. Ayrıca Türkan Şoray’ın da ilk filmlerinden biri.

Suna Pekuysal, Reha Yurdakul ve Renan Fosforoğlu gibi usta isimleri de kadrosunda bulunduran film, 1961 yılında vizyona girdi.

İnşaat yolsuzluğu ve günümüzdeki “arazi mafyasının” başlangıç yıllarını oldukça başarılı bir şekilde beyaz perdeye taşıyan film kendi alanında önemli yapımlar arasında yer alıyor.

5. Sevmek Zamanı

Metin Erksan‘ın yönetmenliğini yaptığı Sevmek Zamanı, konusu ve kurgusuyla Türk sinemasının en ilgi çekici filmlerinden biri.

Sabahattin Ali‘nin “Kürk Mantolu Madonna” romanını hatırlatan filmin baş rollerinde Müşfik Kenter ve Sema Özcan paylaşıyor.

1965’te vizyona giren filmin konusu ise şöyle:

Halil, adada ustasıyla birlikte boyacılık yapmaktadır. Bir gün boyama gittikleri boş köşklerden birinde, duvara asılı bir kadın resmi görür ve aşık olur. Bir yıl boyunca her gün köşke girer ve resmi seyreder. Ancak, bir gün resimdeki kız Meral köşke gelir ve Halil’i resmini seyrederken görür.

6. Gölge Oyunu

Şener Şen ve Şevket Altuğ‘un en az bilinen filmlerinden biri Gölge Oyunu.

Yavuz Turgul‘un yönetmenliğini üstlendiği film, iki usta aktörün başarılı oyunculuğu ve replikleriyle daha da büyüyor.

Beraber çalışan Mahmut ve Abidin, sokağa atılan dilsiz bir kız olan Kumru yüzünden anlaşmazlığa gider.

Daha sonra yeniden beraber çalışmaya başlayan ikili, Kumru’nun ailesini arar.

Bir gün Mahmut uyandığında Kumru’yu bulamaz. Her yerde arar ama herkes onu daha önce hiç görmediğini söyler. Akıllarına birlikte çekildikleri bir fotoğraf gelir. Fotoğrafta sadece Abidin ve Mahmut bulunmaktadır…

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz