THE SEARCH (ARAYIŞ) – 2014

0

Süre: 2s 9dk
Yönetmen: Michel Hazanavicius
Oyuncular: Bérénice Bejo, Annette Bening, Maxim Emelianov
Tür: Dram, Savaş
Ülke: Fransa, Gürcistan

KONU:
İkinci Çeçen Savaşı’nın yaşandığı 1999 yılında geçen filmde, birbirlerine dokunan dört farklı hayatın hikayesi ela alınıyor. Küçük Hadji savaş sırasında Çeçen köyünde yaşayan bir çocuktur. Gözleri önünde anne ve babası öldürüldükten ve ablasını kaybettikten sonra Hadji de köydeki bir grup insanla birlikte yollara düşer. Mülteciler hep birlikte köyden kaçarken küçük çocuk kendini şehir merkezinde bulur. Carol ise Avrupa Birliği’nin Heyet Başkanı olan başarılı bir kadındır. Bölgede görevli olan Carol, küçük Hadji ile kaçtığı yerde karşılaşır ve onu koruma altına alır. Bu sırada Hadji’nin ablası Raissa da tüm imkanlarıyla kardeşini aramaktadır. Hikayenin bir diğer kahramanı olan Kolia ise 20 yaşındaki bir Rus gencidir. Kolia esrar taşırken yakalanıp orduya asker olarak gönderilince dünyanın daha önce hiç görmediği bir yanıyla tanışacaktır. Oscar ödüllü yönetmen Michel Hazanavicius’ın yönettiği filmin başlıca rollerinde Bérénice Bejo, Annette Bening ve Maksim Emelyanov yer alıyor.

ELEŞTİRİ:
Müthiş bir sinema nostaljisiyle donanmış dokunaklı aşk ve çöküş hikayesi The Artist’i çok sevmiştik. Michel Hazanavicius’ın yönettiği filmin başrolünde Bérénice Bejo oynuyordu. Film, önemli organizasyonlarda pek çok adaylık ve ödül kazandı, o güne dek bir gişe filmi yönetmeninden fazlası olmadığı sanılan Michel Hazanavicius’ın ismini de prestijli sinemacıların arasına taşıdı.

Michel Hazanavicius’ın yeni filmi Arayış’ta, yanına yine Berenico Bejo’yu alarak, daha ciddi bir sinema yapmanın peşine düşüyor ancak konu seçimi çok yanlış! Evet, Arayış muhteşem bir film ancak dünyanın geri kalanının Çeçenlerin başına gelenlerle falan ilgilendiği yok. ”halklara zulmetmenin” de bir borsası var. Örneğin bu sene yükselenler soykırımın 100. Yılında Ermeniler ve Işid cehenneminde yaşayan Ortadoğulu halklar… Ruslar ve Çeçenler arasındaki kanlı mücadele hiçbir zaman dünya kamuoyunun vicdanını, olması gerektiği gibi harekete geçirmedi. Aslında yönetmen de bunun farkında, filmin bir sekansında başkarakter Carole’ü Rus-Çeçen savaşı sırasında parçalanmış ailelerin ve yetim kalan çocukların trajedisine dikkat çekmesi için, konuşma yapmak üzere Avrupa Birliği binasına yolluyor. Elbette sağır ve dilsiz duvarlardan başka onu dinleyen, dikkat kesilen olmuyor.

Arayış, ben bu yazıyı yazmazdan evvel basınımızda yer buldu. Pek çok kalem, Michel Hazanavicius’un sinemacılığının böyle zor ve ciddi bir hikayeyi anlatmaya yetmediğini ve hatta daha da ileri giderek, komedi çekmeye devam etmesini tavsiye eden yazılar yazdı. Açıkçası politik sinema adına meselesi güçlü- sineması berbat filmleri ayakta alkışlayanların Arayış’a neden saldırdıklarını, çamur atmak için de Fransız oyuncunun (oynadığı karakter de öyle) kötü İngilizce konuşmasına kadar deşmelerini anlayabilmiş değilim.

Michel Hazanavicius, Rus Kolia, Çeçen Hadji ve ablası ve Fransız Carole’ün savaşta kesişen hikayelerini ve kendi kişisel dramlarını sinemalaştırmayı başarmış, hikayenin çizdiği büyük çember, hatasız ve izlemesi hayranlık uyandırıcı. Ayrıcı bir ‘savaş filmi’ görselliğinden daha ötesine de geçebilen bir film Arayış… Hadji’nin kucağında kardeşi, Rus tanklarından saklanmaya çalışması, Kolia ve arkadaşlarının alev alev yanan bir Çeçen şehrinde savaşı umursamadan yaptıkları neşeli sohbet gibi pek çok unutulmaz sekans barındırıyor.

Filmde Hadji’yi canlandıran Abdul Khalim Mamutsiev’in oyunculuğu çok etkileyici, onu izlerken gözlerinizin dolmamasına imkan yok ama bana kalırsa Arayış’ın asıl ilgi çekici tarafı Hadji’nin savaşta parçalanan ailesiyle tekrar bir araya gelme öyküsü değil, Moskova sokaklarında aylaklık eden savaşla zerre ilgisi olmayan bir gençken, yavaş ama oldukça eziyetli bir şekilde, yaşadığı cehenneme alışan ve bir savaş makinesine dönüşüp ölüm saçan Kolia’nın metamorfozu! Kolia karakterini canlandıran Maksim Emelyanov’un ortaya koyduğu performans alkışı hakkediyor.

Arayış, görsel açıdan çok güçlü, prizmatik bir öykülendirme içeren, duyarlı ve dokunaklı bir film. Seyircinin bu filmden hoşlanmama ihtimali olduğunu düşünmüyorum. Filmi geçtiğimiz Kasım ayında Malatya Film Festivali’nde izledim ve salondan çıkan tek bir seyirci bile olmadı.

Savaşın insana, çocuklara neler yaptığını, masumiyetimizi nasıl kaybettiğimizi ve korumak için nasıl çırpındığımızı gösteren harika bir film…

Kimsenin ne yazdığına aldırmadan, Arayış’ı mutlaka izleyin!

Eleştiri: Murat Tolga Şen

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ…

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz