TEZHİP: KENDİMİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİM YER

Kelime anlamı “altınlamak” olan tezhip, klasik bir kitap süsleme sanatıdır. Bu sanatı Türkler Orta Asya’dan getirmişler ve bol altın kullanarak Türk Hat sanatının seçkin örneklerini daha da ihtişamlı hale getirmişlerdir. Bu sanat Selçuklular ve daha sonrasında Osmanlılar eliyle tam bir saray sanatı haline gelmiştir.
Tezhip, tabiattaki desenlerin adeta şiirsel bir anlatımıdır. Emek, incelik ve ustalık ile örülen bu sanat, diğer klasik sanatlarımız gibi bedenimizi ve ruhumuzu terbiye etmek açısından çok anlamlıdır.

Tezhip Sanatı, Tuba Asiltürk

Sadece göze değil, gönüle de hitap eden tezhip sanatı ciddi bilgi ve beceri gerektirir. Bu donanım, hoca-talebe ilişkisi ile asırlar boyu kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar gelmiştir.
Benim bu büyüleyici dünyaya ilk adım atışım üniversite yıllarımda oldu. Büyük bir heyecanla başladığım tezhibin bir gün hayatımı bu denli kapsayacağını tahmin etmemiştim. Fakat bir kere desenlerin, renklerin ve altının büyüsüne kapılınca başka hiç bir uğraş bana bu kadar anlamlı gelmez oldu.

Tezhip Sanatı, Tuba Asiltürk

Aslında güzeli arama, güzeli bulma ve güzellik tutkusu insanoğlunun fıtratına yerleştirilmiştir. Bunu ortaya çıkaracak güç ise bizim kendi irademizden başka bir şey değildir. Tezhip sanatçısı olarak ben bu güzelliği, Allah’ın ayetlerini süslerken buldum ve bulmaya devam ediyorum. Her defasında başka bir açıdan, her eserde bu ahenk ve insicam başka bir şekilde tezahür ediyor. Ortaya çıkan bu güzellik ilk başta beni, daha sonra da izleyenleri hayrete düşürüyor, adeta büyülüyor.

Tezhip Sanatı, Tuba Asiltürk

Bir noktayı koyarken, bir çizgiyi çekerken, bir rengi boyarken, dünyanın her türlü tasasından sıyrılmak psikolojik olarak mükemmel bir terapidir. Bir taraftan Allah’ın bize verdiği bu yeteneğin ve kudretin farkına varırken, diğer tarafta hiç bir şeyi mükemmel yapamadığınızın acziyetini yaşamak, işte bu aradaki gelgitler, belki insani-kamil olma yolunda bir aşamadır.

Yazan: Tuba Asiltürk

1 YORUM

YORUM YAZ