PİYANONUN ZARİF İSMİ: EVGENY GRINKO

0

Ağzında sigarasıyla piyano çaldığı ”Valse” videosu ile tanıdığımız Evgeny Grinko, bu videoda gördüklerimizden çok daha fazlasına sahip olan bir piyanistten öte ayrıca bir besteci. Yaptığı müzikle ülkesinin sınırlarını aşıp, dünya üzerinde ruha işleyen notalarında kendine yer bulan her insana ulaştığını söyleyebiliriz…

Bestelerini ruhumuza dokuyan bu zarif müzisyeni biraz tanıyalım. Evgeny Grinko, Rusya’da Jukovski şehrinde dünyaya geldi, 16 yaşındayken gitarla tanışıp okul grubuyla beraber bir dönem bateri çaldı. Uzun süre rock gruplarında baterist olarak yer alan sanatçı, 2008 yılında Rusya’da küçük bir turne yaparak geçirdiği süreçten sonra 2010’da konser aralarında ”Valse” isimli eserini yazdı ve 1 Ocak 2011’de ”Winter Sunshine” adlı ilk solo albümü piyasaya çıktı. Ayrıca aynı yıl, Victor Ginzburg tarafından yönetilen ”Generation P” filminde ve Sergey Loban’ın yönettiği ”Shapito-shou” adlı filmde şarkıları yer aldı.

2014 yılında içerisinde şimdilerde hit olan parçalarının da yer aldığı ”Ice for Aureliano Buendia” albümü yayınlandı. Üçüncü albümü ”Silent Like Water” ise müzisyenin tüm hünerlerini gösterdiği bir albümken son olarak Temmuz 2018 çıkışlı albümü ”Tiny Mouse Tales” ile listelerimize yeniden derin izler bıraktığını söyleyebiliriz.

Aslında iddiasız, sadeliğiyle özgünleşen müziğine 24 yaşında piyano çalmaya başlayarak adım atan Grinko, sonrasında ise tamamen kendi üslubunu kurabilmiş ve içerisinde genel anlamda hüznün hakim olduğu bir müzik yaratmış. Dünyada diğer ülkelere hatta kendi ülkesine nazaran ülkemizde büyük sevgi duyulan müzisyen 2013 yılında İstanbul’da başladığı Türkiye imzalı konserlerine Ankara, Konya, İzmir, Eskişehir gibi şehirlerde devam etti. Ayrıca Mabel Matiz’in 2015’te çıkardığı ”Gök Nerede” albümünde de ”Valse” şarkısının farklı bir cover versiyonu yayınlandı.

Bulunduğumuz evrenin güzelleşebileceği umudunu perçinleyen nedenler arasında bulunan Grinko’nun müziği, içerisindeki acıyla bizlerin yaşama libidosunu yükseltirken; duygularınıza, düşlerinize, gözlerinizi kapattığınızda kurguladığınız her ne var ise bir köşesinde size huzur vermek için kalmasını dileyerek minik bir liste bırakıyoruz. Keyifli dinlemeler…

VALSE

FIELD

FAULKNER’S SLEEP

ONCE UPON A TIME

СЕРЕНАДА

EPILOGUE

JANE MARYAM

GRAYING

Yazan: Antipatiklogos
Düzenleyen: Furkan Tutar

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz