P.K. (PeeKay) – 2014

0

Süre: 2s 32dk
Yönetmen: Rajkumar Hirani
Oyuncular: Aamir Khan, Anushka Sharma, Sanjay Dutt
Tür: Komedi, Bilimkurgu, Romantik
Ülke: Hindistan

KONU:
P. K. şehirde gezinen bir yabancıdır ve daha önce kimsenin sormadığı basit sorular sorarak onlara cevaplar arar… Başka bir galaksiden gelen Peekay’ın; gerçek tanrıyı aramasını konu edinen film izleyenini karakterinin bu arayışı üzerinden felsefik yolculuklara çıkarırken, aşk ve hayat dolu sıcacık bir hikayeye odaklanır. Rajkumar Hirani’nin yönetmenliğini yaptığı filmin başlıca rollerinde Aamir Khan, Anushka Sharma ve Sanjay Dutt yer almakta.

ELEŞTİRİ:
Film, uzak bir gezegenden dünyamıza gelen bir uzaylının Hindistan’daki bir çöle inmesiyle başlıyor. Dünyaya çırılçıplak gelen uzaylının, gezegenindeki insanlarla iletişim kurmasını sağlayan boynuna asılı ufak kontrol kolyesinden başka yanında taşıdığı hiçbir şey ve bırakıldığı yer hakkında hiçbir bilgisi yoktur. İndirildiği çölde kontrol kolyesini (kumandasını) çaldıran PK; kara kara ne yapacağını düşünürken Hindistan’da başına gelen olaylar, dünyamızı tanıma çabaları ve yaşadığı masum aşk filmimizin konusunu oluşturuyor. Filmin içeriğinden daha ayrıntılı bahsedecek olursam; farkında olmadığımız önyargılarımızın, sorgusuz sualsiz kabul ettiğimiz dogmatik düşüncelerin, din kavramının, batıl dinlerin, dini kendi amaçları için kullanan insanların en masumane ve ironik bakış açısıyla eleştirilmesi diyebiliriz. Kafasında hiçbir değer yargısı olmayan birinin günlük yaşantımızı ve birçoğumuz için tabu haline gelen din olgusunu objektif bir biçimde eleştirmesi, olaylara farklı açılardan bakmamıza fırsat tanıması aslında filmin ne kadar ‘farklı’ olduğunu gözler önüne seriyor. Din kavramını ve dinlerdeki dogmatizmi eleştiren başka filmler de vardır belki, bilemiyorum. Bu anlamda PK benim için bir ilkti. Fakat bana göre PK’yı aynı konuyu işleyen diğer filmlerden ayıran en önemli özellik; anlatmak istediği hassas noktaları kimsenin inancına hakaret etmeden ve dalga geçmeden yapabilmesi, ironik bakış açısını masumiyetle birleştirmesi. PK kesinlikle içi boş bir komedi değil, güldürdüğü kadar düşündürüyor da. Daha önce Hint filmi izlemiş olanlar bilirler, hareketli müzik eşliğindeki danslar Hint filmleri için vazgeçilmezdir. Fakat bu filmde hareketli dansların normale nazaran azaltılmış olması oldukça dikkatimi çekti. Bunun bilinçli bir hareket olduğunu düşünüyorum. Eğer müzikal yön daha fazla olsa film bu kadar etkileyici olmazdı. Meşhur Hint dansları yine var tabiki, ama tadında bırakılmış ve minimum düzeyde tutulmuş. Eğer Bollywood filmlerinde yer alan ve filme odaklanacakken aniden ortaya çıkan danslar sizi rahatsız ediyorsa bu filme bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

DİPNOT: Filmde sık sık geçen peekay kelimesi Türkçe altyazılarda verilmemiş, sadece peekay olarak yazılmış. Biraz araştırdığımızda uzaylı kahramanımıza sık sık söylenen peekay hitabının Hintçe’de ”çok içki içen” insanlara yöneltilen bir takma ad olduğunu gördük. Direk bunu belirtmemek ve karakterin gerçekten alkolik olmadığını belli etmek adına filmin ismi PK konmuş.

FRAGMAN İÇİN TIKLAYINIZ…

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz