OYUNCULUKLARI KADAR KALEMİ DE KUVVETLİ 6 İSİM

0

Beyaz perdede görünce performanslarına hayran kaldığımız ünlü oyuncuların kalemlerinin de çok iyi olduğunu biliyor muydunuz? Duyunca çok şaşıracağınız eli kalem tutan 6 sinema oyuncusu…

GENE WILDER

DW’nin haberine göre, ”Charlie ve Çikolata Fabrikası”nın eksantrik karakteri Willy Wonka ile tanınan ünlü aktör Gene Wilder, hayatının son yıllarını tamamen yazarlığa adadı. Aralarında ”My French Whore” ve ”The Woman Who Wouldn’t” adlı iki roman olmak üzere toplam 6 edebi eser kaleme aldı.

CARRIE FISHER

Carrie Fisher, Star Wars serisinin Prenses Leia karakteri olarak akıllara kazındı. Genç yaşta Hollywood dünyasına adım atan aktrist, yaşadıklarını daha sonra ”Prenses Leia’nın Günlüğü” (The Princess Diarist) adlı kitabında derledi. 2016 yılında yaşamını yitiren Fisher, kitabında alaylı bir biçimde ruhsal bipolar bozukluk, bağımlılık ve ebeveyn olmanın getirdiği zorluklara değiniyor.

TOM HANKS

Hollywood’un yetenekli karakter oyuncularından Tom Hanks 2017’de piyasaya çıkan ilk yazarlık denemesi ile edebiyat dünyasına da adım attı. Oscar ödüllü usta aktörün ”Uncommon Type: Some Stories” adlı kitabı 17 kısa öyküden oluşuyor.

FRANKA POTENTE

Ünlü Alman yönetmen Tom Tykwer’in ”Koş Lola Koş” filmindeki baş rolü ile uluslararası üne kavuşan Franka Potente’nin kitapları, oyunculuğu kadar çok bilinmiyor. Alman oyuncu, meslektaşı Max Urlacher ile olan mektuplarını kitaplaştırdıktan sonra bir fitness kitabı, kısa öykülerden oluşan bir kitap ve bir de roman yazdı.

JAMES FRANCO

Örümcek Adam” ve ”Milk” filmlerinden tanıdığımız ünlü oyuncu James Franco ilk çıkışını Freaks and Geeks adlı televizyon dizisi ile yapmış ve büyük bir hayran kitlesine ulaşmıştı. Dışlanmak ve yanlış anda yanlış yerde olmak gibi konular, Franco’yu çok meşgul etmiş olmalı ki 2010 yılında ”Palo Alto” adlı kısa öykülerden oluşan bir kitap yazdı.

DANIEL RADCLIFFE

Tüm dünyanın Harry Potter olarak tanıdığı Daniel Radcliffe’in uzun süredir yazarlık yaptığı sır gibi saklanıyordu. Fakat 2009 yılında aktörün daha 17 yaşındayken Jacob Gershon imzası ile şiirler yazdığı açıklanmıştı. Radcliffe daha sonra The Guardian’a verdiği röportajda ”Oyuncu olarak yaratıcı bir hareket alanınız yok, hep başkalarının sözcüklerini kullanıyorsunuz” demişti.

Hazırlayan: Ömer Faruk Darbaz

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz