KIZINA BIRAKTIĞI MİRAS; 30 BİN FOTOĞRAF

0
Rus Fotoğrafçı Masha Ivashintsova (1942-2000)

Bazı sanatçılar hak ettikleri değeri hayattayken göremiyor maalesef. Rus fotoğrafçı Masha Ivashintsova da bu talihsiz sanatçılardan biri. Hayatının büyük kısmını Çarlık Rusya’sının başkenti Saint Petersburg’da geçiren Masha, 60’lı ve 80’li yıllar arasında şehirdeki yaşantıya ve özellikle avamın sıkıntılarına dair binlerce fotoğraf çekti. Ancak, nedendir bilinmez, fotoğraflarının büyük çoğunluğunu tab ettirmedi ve ailesi de dahil kimseye göstermedi. Ta ki günümüze değin. Masha’nın kızı Asya Ivashintsova-Melkumyan, ölümünden yıllar sonra bazı hatıralar bulmak ümidiyle annesinin eşyalarını karıştırırken yaklaşık 30 bin negatiften oluşan bir fotoğraf koleksiyonu buldu. Bulduğu negatifleri heyecanla bastırmaya başlayan Asya, gördükleri karşısında şaşkına döndü; zira annesi, dönemin Sovyetler Birliği’nin özeti mahiyetinde, birbirinden güzel fotoğraflar çekmiş ve bunları kimseyle paylaşmamıştı.

Asya, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: ”Annemin uzun yıllar fotoğrafla ilgilendiğini biliyordum elbette ama tam olarak neler yaptığını bilmiyordum. Çalışmalarından kimseye bahsetmezdi, fotoğraflarını en yakınlarına dahi doğru dürüst göstermezdi. Biriktirdiği negatifleri Saint Petersburg’daki evimizin tavan arasında saklar ve onlara ulaşmamızı kesinlikle istemezdi. Annem 2000 yılında hayatını kaybettikten sonra da fotoğraflar o tavan arasında kaldı. Yakın bir zamanda oradaki eşyaları karıştırırken binlerce negatif buldum ve birkaç fotoğraf bastırınca çok özel bir şeyle karşı karşıya olduğumu anladım.
Masha, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminde doğmuş ve ülkesindeki yönetimin ”tek tip insan” yetiştirme politikalarının kurbanı olmuştu aslında. Dünyaya bakışı ve fikriyatı sebebiyle dönemin baskıcı komünist rejimiyle sıkıntılı bir ilişkiye sahip olan Masha, devlet makamlarının kararı gereği, ıslah edilmek üzere bir akıl hastanesine yatırılmıştı. Burada kendisine uygulanan ”tedavi” neticesinde toplumla ilişkileri zayıf, agresif ve melankolik biri haline gelen genç kadın, belki de kaçışı fotoğraf çekmekte bulmuştu. Masha’nın içinden geçtiği bu zorlu sürecin izlerine çektiği fotoğraflarda da rastlamak mümkün.

İŞTE MASHA IVASHINSTSOVA’NIN KADRAJINDAN BAZI FOTOĞRAFLAR…

Leningrad, SSCB, 1977

Leningrad, USSR, 1978

Kızı Asya, Leningrad, USSR, 1980

Vologda’da iki kız, USSR, 1979

Leningrad’da Stalin’in yıkılmış bir heykeli, USSR, 1978

Melvar Melkumyan, Moskova, USSR, 1979

Melvar Melkumyan ve Mahsa’nın tek kızı Asya, Moskova, SSCB, 1976

Dilbilimci Melvar Melkumyan, Leningrad, SSCB, 1976

Neva Nehri, Leningrad, 1979

Petersburg sokağından insan portresi, 1976

Tiflis’te bir aile, 1989

Leningrad, USSR, 1976

Çocuklar, 1979

Rusya’da sevimli çocuklar, 1976

Masha Ivashintsova ve sevgilisi, fotoğrafçı Boris Smelov, Leningrad, SSCB, 1974

Leningrad, USSR, 1978

Leningrad, USSR, 1991

Nevsky Prospekt, Leningrad, USSR, 1975

Sovyet şair ve çevirmen Arseny Tarkovsky, Leningrad, USSR, 1981

Hazırlayan: Furkan Tutar
Çeviri: İsmail Çağılcı
Kaynak: BoredPanda, Masha Ivashintsova

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz