KİMDİR BU PSİKOLOJİ?

0

Son zamanlarda ilgi alanlarının favori listesine yerleşen Psikolojiyi biraz daha yakından tanıyalım istedim. Özellikle psikoloji nedir, okuması zor mudur, insanlarla ilgilenmek nasıl bir şeydir, psikoloji nelerle ilgilenir gibi sorularla çok fazla karşılaşır oldum.

Psikoloji bir ruh sağlığı bilimidir. O kadar güçlü bir bilim sistemidir ki kişinin ruh sağlığıyla ilgilenirken tüm Dünyasını kapsar. Bu kapsama sürecinde de kişiye olumlu veya olumsuz etkiler bırakır. Psikoloji tek bir alanla tek bir cümle sınırlandırılamaz. Fakat bir cümle üzerinde gidilerek açıklanmaya çalışılabilir. Peki bu nasıl olur? Birlikte bir örnekle bakalım:

Psikoloji, sizsiniz ve siz tek bir cümleyle, tek bir olayla açıklayamazsınız. Psikoloji kişisel bir yapıdır. Dışa doğru genel tanımlamaları varken içe doğru farklı tanımlamaları oluşturabilir. Kişisel tanımlamalar bizim sahip olduğumuz kendi değerlerimizi, yargılarımızı, tutumlarımızı ve düşüncelerimizi oluşturur.

Misal; yağmur yağarken dışarıda dolaşmayı mı seversin, yoksa kahveni alıp yağmuru izlemeyi mi? Çok şiddetli bir tartışmada ortamı terk etmeyi mi tercih edersin, yoksa kalıp olayı çözümlemeyi mi? Yemek yemeye tatlıdan mı başlarsın, yoksa çorbadan mı? Şiir yazmayı mı seversin, yoksa kitap okumayı mı? Gece mi daha güzeldir, gündüz mü?

Bu gibi sorular zamana ve duruma göre cevap niteliği değişen sorulardır. Bu sorulara istisna durumları haricinde net cevaplar verebildiğinizde insanları tanımaya başlarsınız. Çünkü insan etrafındaki kişilerden ve olaylardan çok hızlı bir şekilde etkilenir. İnsanları tanımaya başladığınızda kendinizi keşfetmek istersiniz. İnsan keşfetme arzusundayken birçok soru kendi hanesinde cevabını bulmaya başlar. Bu soru ve cevapları takip ettiğinizde hakiki manada kendinizi bulursunuz. Kendinizi bulduğunuz nokta tercihlerinizden ibarettir.

Ve tüm bu yaşanılanların hepsi a’dan z’ye, büyükten küçüğe her şeyiyle Psikolojiyi oluşturur.

Yazan: Ayşe Elif Duruk

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz