GÜLÜMSEYİN ÇEKİYORUM

0

1800’lü yıllardan günümüze kadar uzanan upuzun bir yolculuk fotoğraf. Keşfedildiği ilk yıllarda, bir görüntü yakalamak için en iyi ihtimalle 8 saat, en kötü ihtimalle günlerce beklenmesi gerekse de gerçek bir tutku olarak tam da burada başlıyor belki de. Yakalanan ilk görüntü ise bir güvercin yuvası. Yunanca photos ‘ışık’ ve graphos ‘çizmek’ sözcüklerinden oluşan bir mucize. 1900’lü yılların İstanbul’unda kendisinden ‘güneş ışığını yankı yaptırıp, nesnenin hatlarını çıkaran acayip bir sanat’  olarak bahsedilmiş hatta.

Anı dondurma ve saklama isteği, insanlığın çok eski dönemlerinden  geliyor, bir konuma koymam gerekirse Maslow’un 5 adımdan oluşun ‘İhtiyaçlar Hiyerarşisi’ örneğini verebilirim: fizyolojik ihtiyaçlar, güvenlik ihtiyacı, ait olma ihtiyacı, saygı ihtiyacı, kendini gerçekleştirme ve evet az önce bizim eklediğimiz 6. adım olan ‘anı saklama’ ihtiyacı.

Fotoğraf gerçek hayatın sanatı. Sokakta yürürken bir anda durup, yukarıya baktığınızda gördüğümüz gökyüzü gerçek, ya da binalara düşen akşam güneşi ışığı. Her zaman olan basit şeylerin aslında ne kadar güzel olduğunu gösteriyor dönüp baktığımızda.

Güneş ışığı, doğru açı ve yaratıcılık. Altın bileşenler. Fotoğraf, fotoğrafı çeken insanın bakış açısını, odağını, estetik algısını en net şekilde yansıtıyor. Bu yüzden aynı ortamda çekilse bile her biri başka bir şeyi anlatıyor. Kelimesiz hikayeler diyorlar, öyle bir şey ki tutkunları fotoğrafı tanımlarken bile çeşit çeşit betimlemeler yapıyor.

Daha derine indiğimizde, fotoğraflar hissettiriyor. Baktığımız fotoğrafın bize pozitif ya da negatif enerji vermesi de bu yüzden. Gülerek sohbet eden iki insan, minik bir yavru kedi, tertemiz bir deniz, lezzetli görünen bir yemek, ağaçların arasından süzelen güneş ışığı, yere düşmüş kahverengi yapraklar, bir fincan kahve, güzel dekore edilmiş bir köşe, turuncu bir araba, renkli çiçekler, sazlık otların arasından görünen bir ev, ayak izi kalmış kum bunların hepsi hayal ederken bile güzel hissettiren anlar. Fotoğraf ise o an orda olmasak bile hayalimizde canlanan bu anları netleştiren ve saklayan en güzel buluş insan için.

Özetle, şipşak çekimden çok daha fazlası. Her geçen gün daha çok gelişiyor, dünyaya ayak uyduruyor. Fotoğrafını çekmek isteyeceğimiz mutlu anlar yaşamak dileğiyle.

Yazan: Dilruba Sarıçimen

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz