DİRENİŞİN ÇİZERİ: ALESSIA PELONZI

0

Kudüs direnişinin sembol ismi 16 yaşındaki Fevzi Cuneydi’nin işgalci İsrail askerleri tarafından gözü bağlı bir şekilde götürülürken çekilen fotoğrafının resmini yapan İtalyan ressam ve gazeteci Alessia Pelonzi, Mekan Dergisinin sorularını yanıtladı. Bir yandan röportajlar ve film eleştirileri yaptığını bir yandan da kostüm ve set tasarımları hazırladığını belirten Pelonzi, resmin kendisi için tutku olduğunu ifade etti. Söz konusu fotoğrafı bir sosyal medya paylaşım sitesinde gördüğünü ve çok etkilendiğini dile getirdi.

To read the interview in English, CLICK HERE…

Sayın Alessia, öncelikle sorularımızı cevapsız bırakmadığınız için çok teşekkür ederiz.

Rica ederim, o zevk bana ait.

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz? Sizi tanıyalım…

30 yıl önce Roma’da doğdum ve hala burada yaşıyorum. Kostüm tasarımı ve set tasarımı üzerine eğitim aldım. Son zamanlarda gazeteci olarak çalışıyorum, çoğunlukla röportaj yapıyorum ve filmler, diziler hakkında inceleme yazıları yazıyorum. Ayrıca serbest illüstratör olarak çalışıyorum; çizim yapmak hala benim tutkumdur. Şanslıyım ki bu iki aktiviteyi birleştirebiliyorum ve hiçbirini ihmal etmiyorum.

Alessia Pelonzi

Sizce bir sanatçının tabloları gerçeği yansıtmalı mıdır? Gerekli midir?

Hayır, gerekli değildir. Yani, bir artistin önceliği benzersiz bir görme gücüne sahip olmak ve bu gücünü bir grup insanla paylaşmak olmalıdır. (bu grup herhangi bir kalabalık ya da küçük bir grup olabilir.) Gerçeklik, bir artist olarak benim için, ilhamın kaynaklarından sadece biridir ve ben kişisel olarak bir bakış açısına sahibim. Ben bu süreci, kendi bakış açım aracılığıyla gerçekliğin süzgeci olarak değerlendiririm. Sonuç daha gerçekçi ya da daha az gerçekçi olabilir; bu, benim bu çalışmayla ne söylemeye çalıştığıma bağlıdır. Toplumumuzda gerçekliği yansıtmakla yükümlü olması gerektiğini içeren başka düşünceler de var: maalesef çoğunlukla gerçeği çarpıtan insanlarla karşılaşıyoruz. O yüzden bazen bir artistin bakış açısı bile daha güvenilir olabiliyor ama tabi ki bu yine de bir norm değildir.

Sizce sanat yoluyla, yaygın algıları dünya çapında değiştirmek mümkün mü? Nasıl?

Tabi ki. Almanya’daki Nazi rejimini düşünün ya da Rusya’da ki Stalin rejimini. Bu yıllarda, sanat propaganda yapmak için, bütün ülkelerin algısını çarpıtmak için kullanıldı. Bu, planlanmıştı ve hükümetin, siyasetin ve sözde düşmanın yanlış bir imaja sahip olması amaçlanmıştı. Sanat, insanların ortak algısını çarpıtmak için bu rejimlerin kullandığı silahlardan biriydi ama bu durumda bu değişim kendi ülkeleri içerisinde sınırlıydı. Son zamanlarda da durum çok farklı değil. Biz şanslıyız ki şimdi sanatı dünya çapında gerçekleşen belirli olaylara odaklanmak için kullanabiliriz, insan hakları savunmasında bir yer edinmek için ve insanları çok kısa sürede bilgilendirmek için olabilir. Bir heykel veya bir film olarak sanat, bir siyaset makalelerinden çok daha erişilebilirdir. Bu anlamda, sanat sadece ortak algıları değiştirmez, aynı zamanda bunları genişletir. Bunu insanlara farklı bakış açıları sunarak ve onları merak konusunda teşvik ederek yapar.

Bildiğiniz gibi sizin çizimleriniz birçok insan tarafından beğenildi ve paylaşıldı. Bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir?

İtiraf etmeliyim ki bu konuda çok heyecanlıyım. Çok fazla memnuniyet içeren mesajlar aldım ve neredeyse bu mesajların hepsi nefretten çok sevgi odaklıydı. Evet, kesinlikle, çizimler hakkında okuduğum yorumlar “sevgi” ve “teşekkür” içerikliydi ve bence bunlar harika şeyler. Bu çalışmalar, şu an Filistin’de olanlar hakkında benim kişisel yorumlama biçimim ve insanların bana ve bu çalışmalarıma olan beğenisini görmek beni çok mutlu ediyor. Her zaman söylediğim gibi, ”benim için hangi tarafta olduğumuzu göstermek önemlidir, yurtdışından olsa bile biz bu trajik savaşta Filistinlilerin hak ettikleri adaleti garantilemeleri için ve bu savaşın bir an önce sonlanması için doğru tarafta olduğumuza karar verebiliriz.

Filistin Direnişinin Sembol İsmi Fevzi Cuneydi (Çizim: Alessia Pelonzi)

Kudüs hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Kudüs deyince aklınıza ne gelmektedir?

Aklıma ilk gelen şey Kudüs’ün kadim geçmişi olan harika bir yer olduğunu söyleyebilirim, üç dinin kutsal birleşimidir. Maalesef tam olarak dürüst olamıyorum: şöyle ki aklıma ilk gelen şey yarım yüzyılı aşkın süredir silahlı çatışmaların olduğu bir sahne. İyimser bir bakış açısı ile bakacak olursak diyebiliriz ki Kudüs gelecekte huzurlu birlikteliğin sembolü olabilecek kutsal bir şehir olacaktır ama şimdilik orası her gün Filistinlilerin haklarının ihlal edildiği bir savaş alanı.

Sizce bu üzücü olayları dünyaya duyurmanın en iyi yolu nedir?

Böyle zor bir soruyu cevaplayabilmek için ben kimim ki? Harika bir çözüme sahip olmak isterdim ancak değilim. Ben bir siyasetçi değilim. Bütün bildiğim şu ki, bir artistten önce bir insan olarak, bizler temel özgürlük ve haysiyetin sürekli ihlal edilmesine uzaktan da olsa kayıtsız kalmamalıyız. En iyi yol, verilen yanlış bilgilerle savaşmaktır. Umursamamak, adaletsizliğin yayılmasında rol alan ilk kısımdır.

“Hanzala Cesaret Ödülü” Sahibi 16 yaşındaki Ahed Et-Temimi (Çizer: Alessia Pelonzi)

Beğendiğiniz ve takip ettiğiniz sanatçılar kimlerdir?

Çok fazla zor soru! Öncelikle, film yapımcıları ayrı bir röportaj hak ettikleri için sadece görsel sanatçılara odaklanacağım. Bir çocuk olarak, Giotto, Caraviggo, Raffaello, Vermeer, Bernini, Velaquez, Friedrich, Boullée, Turner, Dalì, Hopper ile büyüdüm. Çok geleneksel bir çocukluk değil mi? Daha sonra beni farklı sebeplerden ötürü etkileyen bazı modern sanatçıları takip etmeye başladım. Hepsinden bahsedemem çünkü sonu olmayan bir liste çıkar ortaya ama bazıları; Bill Viola, Colin Davidson, Heather Horton, Pasi Tammi, James Jean. Son zamanlarda bazı Arap artistler keşfettim: Mona Hatoum, Lalla A. Essaydi ve Ayman Baalbaki. Bütün bu insanlar ve daha fazlası bana derinden dokunan farklı bakış açılarına sahip insanlar. Onlarda benim istekli bir şekilde duymak isteyeceğim ve gözlemlemek isteyeceğim şeyler var.

Sanat alanında sizin gibi çalışan bir çok genç yetenek var. Onlara tavsiyeniz nedir?

Verebileceğim en iyi tavsiye şu ki, pratik yapmanın önemini unutmasınlar. Sanat tutkumdan vazgeçmek daha cazip göründü bazen. Bu olabilir; önemli olan güçlü kalmak ve sürekli kendine gelişmek için her zaman bir yol olduğunu söyleyebilmektir. Her gün, her küçük tecrübemizden bir şeyler öğreniriz. Bizler hem bir artist olarak hem de bir insan olarak gelişiyoruz. Benim tavsiyem şu diyebiliriz: merakınızı besleyin, inandığınız şeyler için savaşın ve daha iyi olmak için pratik yapmaktan asla vazgeçmeyin.

Çizer: Alessia Pelonzi

Bir sanatçı olarak sanatı nasıl tanımlarsınız? Sanat tanımlanabilir mi?

Bir sanatçı olarak bence sanat, tanımlanamaz. Ben sadece kendi kişisel tanımlamamı yapabilirim ancak sanatı tanımlamanın birçok yolu var. Bence sanat açıklamaya ihtiyaç duymayan bir iletişim biçimidir. Bu konuda çok iyi anlaşılmak istiyorum: Ben kişisel olarak, kasıtlı olarak erişilemeyen eserler ortaya koyan sanatçılara hayranlık hissetmiyorum. Bence bir sanat eserini anlamak için mantıklı bir açıklaması olmasa da o sanat eseri, duygusal bir deneyim yaşatmalıdır. Eğer sanat sizi yönlendirmezse, bir etki uyandırmazsa o zaman ne anlamı var ki?

Çizer: Alessia Pelonzi

Son olarak, önce okuyuculara sonra dünyaya mesajınız nedir?

Özellikle kesin bir mesajı olan kendinden çok emin biri gibi algılanmak istemiyorum. Benim çalışmalarım bir günlüğün sayfaları gibidir. Eğer bir şey çizmeye karar vermişsem bunun nedeni o şeyin benim için çok önemli olduğudur ve bu şeyi içten sevmişim demektir. Bu günlük bazen siyaset hakkında konuşur, bazen basitçe doğa hakkında ya da insani duygulardan bahseder. Söylediğim gibi, kişisel bakış açımla süzdüğüm gerçeği tasvir etmeye çalışıyorum. Bu dünyada birçok güzellik olduğu gibi acı da var. Ben sanatımla dünyanın bu iki tarafını da göstermeye devam edeceğim.

Bize ayırdığınız bu değerli vakit için çok teşekkür ederiz. Mekan Dergisi adına sizinle röportaj yapmak bizim için onurdu.

Benim için bir zevkti. O onur bana ait.

Söyleşi: Furkan Tutar / Alessia Pelonzi
Çeviri: Betül Tutar

Alessia Pelonzi’nin sosyal medya hesaplarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

https://twitter.com/aletrixy
https://www.facebook.com/alessiapelonziart
https://www.instagram.com/alessiapelonzi/

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz