DENENİPTE YANILGIYA UĞRATMAYAN TEK GERÇEK; SÜKÛNET!

0

Sessizliğe dokunmak, sadeleşmek.

Hayat şartlarının nefsimize sunduğu, gerçeklikle uzaktan yakından alakası olmayan, bir takım ibareleri resmen kucaklayarak güzelim ömürlerimizi yobazlık sınırlarına sürüklüyoruz. Az biraz yapmacılıklardan ve özentilerden ayıklayabilirsek kendimizi işte o an, güzellikler sıradanlaşmaz daha değerli daha da kıymetli olur. Ahir zaman nasıl da belli ediyor kendini değil mi? Ve çok yazık! Çünkü; bunu bile bile, bir sona doğru gittiğimizi bile bile, hiç oralı olmayıp, halen daha dünyevi bir çaba ve ruhumuzu tırmalayan gürültüler içerisindeyiz. İşte yapman gereken şey; yorulduğunu hissediyorsan sende denemelisin.

Denenen ve yanılgıya uğratmayan tek gerçek; Sükûnet!

Böylesine rahatlatan, insanın varlığını hissetmesine dair olan, susuzluğu gideren mucizevi Vaha! Sessizlik dokunabileceğimiz en güzel şey. Tarafımca, tabirimce ”kaygan zemin de sağlam duruş” sessizliğin, sükûnetin. En yalın anlamı buydu. Fakat fikir sancısı çeken, yetersiz olan aç bir beyin, sessizliğin ne demek olduğunu idrak edemez, onun için yalnızca can sıkıntısı ve yalnızlıktan ibarettir. Bazen köşemize çekilmeyi bilmeliyiz, tefekkür haline geçiş yapıp zamanın gidişatına daha net bakabilmek için. Zaman; durduramadığımız, giderken bir sol omuz yapıp alay edercesine göz kırpan mevhum dilimler. Genelde hep aynı çerçeve de zuhur eden sessizlik ve zaman birer tesadüf mü yoksa doğuştan kardeş miydiler? Evet, zaman ömür ve ”ben”lik törpüsüdür! Nehir yatağı misali; aktıkça temizlenen temizlendikçe berraklaşan netleşen.

Sükûnet’e gömülüp düşünme haline geçiş yapmak kademe kademe, insanına göre değişkenlik gösterebilir.

Kimi zaman hayrâ alâmet kimi zaman ise kızılca kıyamet! Hayrâ alâmettir çünkü; kendimize, özümüze ayna tutmamızı sağlar. Kabullenmeler yavaş yavaş yayılır, duygularımızı daha derin hissetmeye başlarız. Her an’ın değerini daha iyi anlar, endişeye ”dur” deriz ve bu vesileyle düzgün, yapıcı kararlar alırız. İçsel gücümüzü, maneviyatı keşfederek sorunlara daha çözümcü ve yumuşak davranırız. İsteklerimizi daha makûl bir şekilde frenleyebiliriz.

Edep başlığı altında ruhunuza işleyen sükûneti hissetmeniz dileğiyle…

Yazan: H. Esma Bayoğlu

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz