BİR FİLM: MAMUT

0

Düşlerimiz pespembe olsa da her şeyin mükemmel olmasını istesek de bir filmde ya da anlatıda var olan bu mükemmellik gerçeğin çok uzağında olması nedeniyle yeterli beğeniyi toplayamıyor. Seven sevdiğine kavuşsun, kötüler cezasını bulsun, iyiler var olsun dileklerimizin devamlılığını sağlayan bunların olmayışıdır. Bu nedenle sinematografik hayatlarımızın içinden bir seçki beğenip, oturup izlemek veya okumak insanoğlu için uzun zamana dayanan bir etkinlik. İnsanlık bir ara tragedyalarla belli bir sınıfa çirkin şeyler sunmamayı da denememiş değil lakin ömrü çok uzun olmamış.

Tüm bu düşüncelere neden olan ise izlemiş olduğum bir film. İsmi Mammoth, 2009 yapımı. Uzunca yaptığım girizgahtan anlayabileceğiniz üzere bol acılı ve oldukça dramatik bir konusu var. Filmde herkes kendi yarası oluk oluk kanarken, başkasının yarasına merhem oluyor. Ana tema aile, daha da özelinde anne- çocuk.

Cerrah bir anne, girişimci bir iş adamı olan baba ve sekiz yaşındaki çocuktan oluşuyor aile. Anne yoğun çalışma hayatı nedeniyle çocuğunun yüzünü bile ayaküstü görüyor, bu yüzden çocuğun bakıcısı var. Çocuğun bakıcı ile kurduğu samimi ilişkiye uzaktan bakıyor anne. Bakıcı ise kendi çocuklarına uzaktan bile bakamıyor. Filipinli olan anne, para biriktirmek için biraz da annesinin zoruyla Amerika’da çocuklarından ayrı kalmaya mecbur bir hayat yaşıyor.

Kendi çocuğuyla iş hayatı nedeniyle bağ kuramayan cerrah anne, hastanede annesi tarafından beş yerinden bıçaklanmış bir çocuğu kurtarmaya çalışır. Kendi kızı ile kötü giden ilişkisini annesi tarafından bıçaklanan bu çocuğu iyileştirmeye çalışarak kurtarmaya çalıyor gibidir adeta. Hastanedeki bu buhran ile eve geldiğinde kızının bakıcına kendisini tercih etme isteğine bir de uykusuzluk eklenen anne ne yapsa etse uyuyamaz hale gelir. Bu uyku buhranını sonuna kadar hissediyorsunuz filmde.

Tüm bunlar olup biterken baba (Leo) da iş seyahatindedir. Tasarladığı internet oyunlarına yatırımcı bulmuş ve bu yüzden Tayland’a gitmiştir. Milyonlarca dolarlık yatırımda tüm işi zaten yardımcısı yapıyor kendisi sadece bir imza atması için orada bulunuyor. Dikkat çeken şeylerden birisi ise baba sonradan zenginliğe kavuşmuş fakat çok da alışamamıştır. Bu yüzden uzayan imza meselesini bırakıp fakir usulü okyanus kıyısında bir bungalov aramaya başlar. Filmde adamın eşini, çocuğunu çok sevdiği vurgulanıyor hep bu yüzden zevk düşkünü yardımcısının çeldiricilerine dayanıyor. Sadık bir eş rolü vermesi rahatlatıyor lakin çok da uzun sürmüyor. Para kazanmak için çocuğundan ayrı olan bir kadınla eşini aldatıyor.

Yani film acılı anneler, başka kucaklardaki çocuklar ve olmayan babalarla ilgili. Merhemi elinde olan anneler başka çocukların yaralarına sürüyor, babalar ise arazi. Film farkettirmeden annelere yüklenmeyi neden oluyor hatta izlerken olmayan babaların neden olmadığını bile düşünmediğimi farkettim. Tüm bunların yanında filmdeki plenetaryum sahnesinde görkemli bir dünya anlatımı yer alıyor. Koskoca dünyanın küçücük bir çocuk kalbine sığamıyor oluşu ise filmin hissettirdiklerinden.

Filmde detay bir sahne olsa bile en çok aklımda kalanlardan biri de Leo’nun Tayland’daki iş seyahati sırasında bir kamyonun arkasında giden maskeli insanlarla “banka soymaya gider gibiler” diye dalga geçmesi (aslında hava kirliliği nedeniyle takıyorlar). Sahne yüzümdeki maskenin illegal bir iş için takılışından, takılmayışının illegalliğine evrilişine dair acı bir tebessüm konduruyor maskeden görünmeyen yüzüme.

Kısaca ve Sadi’den ilhamla film şifa kaynağının elindeki merhemle nasıl yaralı bıraktığını anlatıyor.

FRAGMANI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN…

Not: Sevgili okuyucu filmi izlemenizi tavsiye etmiyorum, başını dik tutabilme yetisine bile sahip olmayan bebekler sınırlarda hunharca hoyrat ellerde duvarlar aşmaya çalışırken, yangın şarkıdaki metafor olmaktan çıkıp tutuşurken, yakınındaki bir çift göze bakıp iki çift kelime etmekten imtina ederken bir kurguya gitmesin acıma duygunuz. Zaten sonu da bomboş bitiyor, öylece kalakalıyorsunuz. Çocuklar ölüyor, babalar masum ve yeni bir bakıcı

Yazan: F. Merve Şimşek

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz