BENİM ADIM RACHEL CORRIE!

0
ABD'li barış aktivisti ve eylemcisi Rachel Aliene Corrie

15 yıl önce insanlık adına Rachel Corrie, bugün canını verdi. ABD’li bir barış aktivistiydi, Gazze’de Filistinlilere ait evlerin yıkılmaması için buldozerin önüne geçmiş ve aracın paletleri altında 16 Mart 2003’te hayatını kaybetmişti. Onun ölümü dünyada büyük yankı uyandırdı ve bize bir kez daha dik duruşun ne demek olduğunu hatırlattı.

KISACA RACHEL CORRIE’NİN HAYATI

Rachel Aliene Corrie, 10 Niasn 1979 tarihinde ABD’nin Washington eyaletine bağlı Olympia kentinde dünyaya gelmiştir. Okulunun son sınıfında okurken tayiniyle “Refah-Olympia Kardeş Şehir Projesi” kapsamında Gazze’ye gitti. Gazze’ye indiğinde şehirde İkinci İntifada sürmekteydi ve burada İsrail Ordusu’na ait birliklerin, Filistinliler’in evlerinin yıkmasına karşı şiddet dışı eylemler yapan ISM aktivistyleriyle tanıştı.

Rachel Aliene Corrie henüz 9 yaşlarında.

Gazze’ye geleli henüz 2 ay olmamıştı ki, 16 Mart 2003 tarihinde iki İsrail buldozerine karşı 8 ISM aktivisti ile sürdürdüğü 3 saatlik direniş sonrasında öldürüldü. Buldozer tarafından iki kez çiğnenmesi sonucu kafatası kırıldı, kaburgaları parçalandı ve akciğerleri delindi.

Rachel Aliene Corrie İsrail buldozerine karşı dururken.

Rachel Corrie’nin ölümünün ardından açılan soruşturmada görgü tanıkları, buldozerin bir İsrail askeri tarafından kullanıldığını ve kasıtlı bir şekilde Rachel Corrie’yi ezdiğini söyledi. Ancak ikinci iddia da olayın bir kaza olduğunu ve buldozeri kullanan operatörün Rachel Corrie’yi görmediğini savunmaktadır. Corrie’nin ailesi, İsrali hükümetine karşı bir hukuk davası açtı. Davada İsrail’e yönlendirilen suçlarda, “kapsamlı ve güvenilir bir soruşturma yürütmemekle, Corrie’nin ölümünden sorumlu olmakla ve Corrie’nin kasıtlı bir şekilde öldürüldüğünü ya da askerlerin umursamazca ve ihmalkar davranışları sonucu öldürüldüğü” iddia edilmekteydi.

Rachel Aliene Corrie’nin anne ve babası; Cindy Corrie, Craig Corrie

Corrie’nin ailesi dava kapsamında 1 dolarlık bir tazminat talebinde bulundu. Sadece Corrie için ve savunduğu Filistin davası için adalet istediklerini göstermek istedi. Ancak 2012’nin Ağustos ayında İsrail mahkemesi davayı reddetti ve İsrail’in 2003’teki askeri soruşturmasını onaylayarak İsrail Hükümeti’nin Rachel Corrie’nin ölümünden sorumlu olmadığına karar verdi. Kararın ardından İsrail yargı sistemi ve soruşturmanın meşrutiyeti halk tarafından sorgulanmaya başlandı. Rachel Corrie anısına My Name Is Rachel Corrie (Benim adım Rachel Corrie) isimli tiyatro ve The Skies are Weeping (Gökyüzü Ağlıyor) isimli kantat tertip edildi. Aynı zamanda Rachel Corrie Foundation for Peace and Justice (Barış ve Adalet için Rachel Corrie Vakfı) adında bir vakıf kuruldu ve günümüzde halen çalışmalarını sürdürmektedir.

ZULÜM BİZDENSE BEN BİZDEN DEĞİLİM!

Corrie öldürüldüğünde 23 yaşındaydı. 2 ayı aşkın bir süredir Gazze’de bulunuyordu. Bölgedeki evleri korumaya gitmeden önce, ISM tarafından verilen “şiddeti şiddetsiz yöntemlerle önleme” konusunda eğitim almıştı Rachel Corrie. Kendisi gibi orada bulunan, dünyanın dört bir yanından gelmiş gönüllüler ile birlikte yaptıkları şuydu: Gazze’de, her gün şiddete ve korkuya kıstırılmış bir hayata mahkûm edilmiş bir Filistinli gibi yaşamak. Başka ülkelerden gelen aktivistler olarak, evleri korumak, uluslar arası medyanın ilgisini buraya çekmek, canlı kalkan olmak. Ölüme karşı yaşamın sesini yükseltmeye çabalayan bu dayanışma hareketi; dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın zulme karşı insani bir refleks olarak sorumluluk almaya ve “insan sesi”ni yükselterek baş kaldırmaya karar vermiş gönüllülerden oluşuyordu.

ABD’nin İsrail’e olan desteğini ABD bayrağını yırtarak protesto eden Rachel Corrie

Rachel’ın öldürülmesi, resmi İsrail kayıtlarına, hiçbir kasıt olmayan basit bir kaza olarak geçti ve bu ölümden sorumlu olan askerlerin hiçbiri ceza almadı. Rachel’ın ailesinin, Tel Aviv’deki hastanede yapılacak otopsiye Amerikan Büyükelçiliği’nden bir gözlemcinin katılması talebi, ABD hükümeti tarafından reddedildi.

BU DURMALI!

İsrailli bir insan hakları örgütü olan B’Tselem’e göre Refah’ta 2000-2004 yılları arasında yaklaşık olarak bin 700 ev yıkıldı ve 17 bin kişi evsiz kaldı. ”Bu durmalı!” diye yazıyordu Rachel Corrie ve şöyle sürdürüyordu satırlarını:

Bu durmalı! Hepimizin her şeyi bir kenara bırakıp hayatlarımızı bunu durdurmaya adamamızın iyi fikir olduğunu düşünüyorum. Dünyaya geldiğimde istediğim şey bu değildi, asla. Ben hiçbir çaba sarf etmeksizin, müreffeh bir hayat içinde yaşayıp, bir soykırımın parçası olduğumun farkına bile varmadan çıkıp gideceğim bir hayata gelmedim…

Rachel, ölmeden kısa süre önce ise ”Acı veriyor dünyanın nasıl korkunç bir yere dönüşmesine göz yumuşumuza tanıklık etmek!” diye yazmıştı. Rachel Corrie, tarihin aktif bir katılımcısı oldu ve öldürülmesi, devam eden Filistin özgürlük mücadelesine katkıda bulundu.

Rachel Aliene Corrie Gazze’de.

RACHEL CORRIE’NİN MEKTUPLARINDAN SATIRLAR

”Merhaba arkadaşlarım, ailem ve diğerleri. Filistin’e geleli şu anda iki hafta ve bir saat oldu ve buna rağmen gördüklerimi anlatmakta kelime bulamıyorum. Benim için en zoru, Birleşik Devletler’e mektup yazmak için oturduğum zaman burada olup bitenler hakkında düşünmek, lükse açılan sanal geçitle ilgili bir şey. Buradaki çocukların pek çoğu hiç, evlerinin duvarlarındaki tank mermisi delikleri ve bir işgal kuvvetinin onları yakın civarlarda sürekli izleyen kuleleri olmadığı bir gün yaşamış mıdır, bilmiyorum. Yine de hiçbir miktarda okuma, konferanslara katılma, belgesel izleme ve kulaktan dolma bilginin beni buradaki durumun gerçekliğine hazırlayamayacağı düşüncesindeyim.” 7 ŞUBAT 2003 TARİHLİ MEKTUBUN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ.

”Anneciğim; şu anda İsrail ordusu Gazze’ye giden yolu kazdı ve ana kontrol noktalarının ikisi de kapandı. Bu, üniversiteye gidip yeni dönem kaydını yaptırmak isteyen Filistinlilerin, bunu yapamayacağı anlamına geliyor. İnsanlar işine gidemiyor ve diğer tarafta kalanlar evine dönemiyor; yarın Batı Şeria’da toplantıları olan enternasyonaller de bunu yapamayacak. Bana bakmakta olan bir sürü, çok iyi Filistinli olduğunu bilin. Biraz grip mikrobu kaptım, onlar da bana iyileşmem için çok hoş, limonlu içecekler verdiler. Ayrıca halen yattığımız kuyunun anahtarlarını saklayan kadın bana durmadan seni soruyor. Zerre kadar İngilizce bilmiyor, fakat çok sık annem hakkında soru soruyor. Seni aradığımdan emin olmak istiyor.” 20 ŞUBAT 2003 TARİHLİ MEKTUBUN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ.

”Anneciğim; seni seviyorum. İnan, çok özlüyorum. Kabuslar görüyorum, rüyalarımda siz ve ben içeride, dışarıda tanklar ve buldozerler evimizi çevirmiş görüyorum. Dün o patlayıcı havaya uçurulduğunda ailenin evinin tüm camları kırıldı. O sırada bana çay ikram ediyorlardı, ben ise iki küçük bebekle oynuyordum. Şu anda zor bir durumdayım. Acı çeken insanların sürekli, tatlılıkla, üzerime titremeleri beni tam anlamıyla hasta ediyor. Birleşik Devletler’de böyle bir şeyin size çok abartılı geleceğini biliyorum. Doğrusu çoğu zaman, buradaki insanların, bilinçli olarak yaşamlarının yok edilişinin gözle görülürlüğüne rağmen, bu saf iyilikleri bana gerçek dışı gibi geliyor. Gerçekten de dünyada böyle bir şeyin, bundan daha fazla tepki görmeden gerçekleşebildiğine inanamıyorum. Buraya gelmek, bugüne kadar yaptığım en iyi işlerden biriydi.” 27 ŞUBAT 2003 TARİHLİ MEKTUBUN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ.

RACHEL CORRIE’NİN AİLESİNE YAZDIĞI DİĞER MEKTUPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

AYRICA RACHEL CORRIE İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI OKUMAK İÇİN;

http://mekandergi.com/benim-adim-rachel-corrie-yani-vicdan/
http://mekandergi.com/severus-snapee-veda-ederken-rachel-corrieyi-hatirlamak/
http://mekandergi.com/filistinin-hakli-yuzu/

Hazırlayan: Furkan Tutar

KAYNAKÇA:

LİSTELİST
ANADOLU AJANSI
CNN TÜRK
YENİ ŞAFAK
AMERICANS NEW
INDIGO
GAZETE KARINCA

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz